Jazyková skúška

Gostudy_exam

20 TIPOV PRE ŠTUDENTOV, KTORÍ ROBIA JAZYKOVÚ SKÚŠKU (TEST).

Sprievodca pre študentov, ako sa pripraviť a dosiahnuť, že pri teste – jazykovej skúške podáte dobrý výkon a že jazyková skúška bude úspešná.

 1. Uistite sa, že viete, prečo test robíte.
 2. Uistite sa, že inštitút, do ktorého idete, má vstupný test, takže viete, že ste na primeranej úrovni pre danú skúšku.
 3. Uistite sa, že viete, čo je v teste.
 4. Udržujte si slovnú zásobu, osvojte si ju a opakujte (používajte v praxi dané slovíčka a výrazy). Na hodinách si robte poznámky, večer si ich usporiadajte a zorganizujte a potom sa snažte čo najskôr používať novú slovnú zásobu – či už v písomnej alebo hovorenej forme.
 5. So spolužiakmi si vytvorte tzv. „skúškový klub“, aby ste sa mohli stretávať aj mimo vyučovania a skúšať a diskutovať.
 6. Ak ústna skúška (rozprávanie) zahŕňa partnera, snažte sa ho spoznať.
 7. Pri cvičení rozprávania si zvyknite (naučte) ukazovať pozitívnu reč tela. Skúšajúci je tiež človek a bude reagovať pozitívne. Ak sa budete rozprávať so svojimi topánkami, nebudete tak úspešní.
 8. Ak robíte test z určitého dôvodu – prijatie na univerzitu, prisťahovalectvo, povýšenie, atď – uistite sa, že viete, koľko bodov, resp. aké percento potrebujete k tomu, aby ste uspeli a skúšku urobili.
 9. Nájdite spôsoby ako používať „cieľový jazyk“ mimo triedy – hudba, internet, skype. Čím viac budete jazyk používať, tým budete lepší.
 10. Ak má vaša jazyková skúška akademický „sklon“, ako napr. TOEFL alebo IELTS, je dobré si nájsť webovú stránku v anglickom jazyku, ktorá hovorí o vašej krajine. Väčšina krajín má noviny v anglickom jazyku. Používanie takýchto webových stránkok  vám poskytne nápady, slovnú zásobu a kontext.
 11. Nahrávajte sa a cvičte si testy z rozprávania – speaking tests.  Môže to byť zaujímavé, užitočné a zároveň trochu desivé!
 12. Ak bývate v hostiteľskej rodine, požiadajte svoju hostiteľskú rodinu, aby sa zapojila a tiež robila test (s vami). Týmto spôsobom budete mať za vzor skutočného Angličana.
 13. Nerobte veľa praktických testov. Ak ich urobíte príliš veľa, nebudete vidieť pokrok a budete strácať čas učením. Podrobné a komplexné cvičné testy by ste mali dostať počas kurzu, aby ste mali čas čo najskôr trénovať techniku.
 14. Prečítajte si pokyny a spoznajte pravidlá! V prípade, že pokyny hovoria, že treba použiť jedno slovo, nepíšte dve! Bude to zle! Spýtajte sa svojho učiteľa, či skrátené tvary ako „Don´t/shouldn´t“ etc. sa počítajú ako jedno slovo alebo dve. To sa môže líšiť, a to nielen od skúšky k skúške, ale tiež pri písomných prácach.
 15. Ak vaša skúška zahŕňa možnosť voľby  z viacerých možností a vy ste si nie istý odpoveďou, choďte na to „negatívne“- vylučovacou metódou. Najprv začnite s odpoveďami, ktoré viete, že sú určite zlé a potom hádajte zo zvyšných možností. Týmto si môžete zvýšiť šancu správnej odpovede z 25 % alebo 33 % až na 50 %.
 16. ODPOVEDAJTE NA OTÁZKU, CELÚ OTÁZKU A NIĆ INÉ LEN NA OTÁZKU!!
 17. Sledujte si čas – či už pri nacvičovaní ako aj pri samotnej skúške, v ten veľký deň!
 18. Zožeňte si dobrého učiteľa! Viac nájdete na stránke www.orbis.sk.
 19. Dôverujte svojmu učiteľovi. Ak budete pracovať ako „tím“, máte oveľa väčšiu šancu na úspech.
 20. Užite si to! Ak budete vystresovaní, nikdy nepodáte výkon na najvyššej úrovni – svoj maximálny výkon.

Dúfam, že vám tieto naše rady pomôžu úspešne zvládnuť vašu jazykovú skúšku.

Veľa šťastia vám želá GoStudy!

Facebook

Twitter

Google Plus